Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı, el ve ayak tırnaklarında görülse de, daha çok ayak tırnaklarında görülmektedir. Özellikle, tırnakta meydana gelen travmalar tırnak mantarının en önemli sebebidir. Yapısı nedeniyle normalde sert ve kalın olan tırnaklara bir mantarın bulaşması aslında o kadar da kolay değildir. Ancak, tırnakta zedelenme meydana gelmişse, yapısı bozulur ve mantarın da tırnağın içine geçmesi kolaylaşabilmektedir. Tırnağın sıkışması, çarpma, vurma, zedelenme sonrası kırılan tırnağa,  mantarın yerleşmesiyle ortaya çıkan mantarlar en sık görülmektedir.

Tırnak mantarının oluşma nedenleri : Özellikle ortak kullanılan tırnak makası  tırnakta bir mantar enfeksiyonuna yol açmaktadır. Bir başka neden de manikür ve pedikür diyebiliriz. Çünkü, manikür ve pedikür için kullanılan aletlerin  de mutlaka kişiye ait olması gerekmektedir. İş nedeniyle de  tırnak mantarı görülebilmektedir. Özellikle uzun süre spor yapan kişiler,uzun süre yürüyen kişiler ya da  dar ayakkabı giyen kişilerde tırnağın yine zedelenme sonucunda tırnak mantarı ortaya çıkabilmektedir. Havuz,  spor alanları , ortak alanlarda yürüyüş ya da enfekte olan kişilerin terliği, ayakkabası, çorabını kullanmak da tırnak mantarı sebebi olabilmektedir.

Belirtileri: Tırnak mantarının belirtileri, tırnakta mantarın yerleşim yerine ve mantarın cinsine göre değişmektedir. Bilhassa, uç bölgelerde yerleşim söz konusuysa, bu bölgede tırnakta kalınlaşma, tırnağı kesmede zorluk, tırnağın dökülmesi, kahverengi ya da sarı renge dönüşmesi, tırnak ucundan ayrılması gibi başlıca belirtiler  görülmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ve şeker hastası olan kişilerde görülen tırnak mantarları, genellikle tüm tırnakta tutulma şeklindedir. Tüm tırnakta sarı ya da kahverengi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bazen de tırnak mantarlarında, beyaz ya da siyah lekeler şeklinde tırnak mantarı belirtileri gözlenmektedir. Tırnak mantarına bağlı olarak, tırnak yatağının da bozulması nedeniyle tırnakta batma şikayeti de olabilir. Buna bağlı olarak ağrı da oluşabilir, veya tırnağın aşırı kalınlaşmasından dolayı yürürken ayakkabının tırnağa baskı yapması nedeniyle tırnakta ağrı görülebilir.

Tedavi: Tedavide ayakların hava alması sağlanmalı, kuru tutulması gerekmektedir. Ayrıca, ışık alması da sağlanmalıdır. Nemli ortamlarla karşılaşmamaya özen göstererek,  tırnak mantarı riskinin de azalması amaçlanmalıdır. Özellikle de tırnak üzerinde oluşan kalınlaşmış olan mantarlı dokunun yok edilmesi için uğraşılmaktadır. Tamamen tırnağın üzerindeki mantarlı dokuyu yok ederek,  ağrısız bir şekilde mantardan koruyan solüsyonlar kullanılmaktadır. Bu solüsyonları  sabah akşam kullanım dışında, 4 haftalık periyodik  bir tedaviyle de tırnak mantarını o bölgeden uzaklaşması sağlanarak, tırnak mantarının bakımı yapılmaktadır.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*