Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Tiroide karşı birebir!

Tiroide karşı birebir!

Dünyada en yaygın hastalıklarından bir tanesi olan tiroid hastalıkları yanında çok sayıda rahatsızlığa yol açabiliyor.

Tiroid hormonunun gelişme ve gelişmede mühim rol oynadığını belirten iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Küçükyılmaz, vücutta tiroid hormonu sentezi için yeterli miktarda iyot alınması gerektiğini belirtti.Yiyecek, tuz ve su ile iyodun alındığını belirten Dr. Küçükyılmaz, Tiroid hormonlarının vücut ısısını dengeleyen mühim faktör olduğunu ve karbonhidrot metabolizmasını mühim oranda etkilediğini anlatım etti. Dr. Küçükyılmaz, tiroid hormonun insan vücudundaki 15 etkisini şöyle sıraladı:

“ısı oluşumunu artırır, büyüme ve gelişmeyi sağlar, insülin salgısı artar, glukoz metobolizmasına ayrıcalıklı etkileri var, Trigliserid, kolesterol miktarını azaltır, bazal metobolizma hızı artar, vitamin gereksinimi artar, oksijen kullanmak artar, yürek hızı, yürek akımı, yürek debisi artar, solunum hızı artar, nabız basıncı artar, protein yıkımı artar, kemik yıkımı artar, mide bağırsak hareketleri artar. adet süresini artırır”

gündelik hayata birçok taraf etkisi mevcut

günlük hayatı menfi yönde etkileyen Hipotiroid rahatsızlığının belirtilerini Dr. Küçükyılmaz şu şekilde sıraladı:

“Kabızlık, ciltte kuruma, ciltte soluk bir renk alma, ilerleyici kilo kazanımı yahut kilo vermede zorlanma ödem hali, ses kalınlaşması, kısılma, çatallanma, saç dökülmesi, kaşlarda dökülme, tırnaklarda kırılma, terlemede azalış, basit yorulma özellikle ilerleyici bir bitkinlik, unutkanlık, odaklanma güçlüğü, düşünme hızında yavaşlanma, sabah yorgunluğu, anlamsız üşümeler, özellikle hanımlarda depresyon işaretleri bulunduğu süre hipotiroid akla gelmeli bilhassa inatçı ve gezici kas ve mafsal ağrıları, uyuşma, el ve kollarda ağrı varsa hipotiroid akla gelmelidir”

bayanlarda özellikle gebeliği etkiliyor

Tiroid hastalıklarının en sık görüleni olan Hipotiroide orta yaşlarda daha sık rastlandığını belirten Dr. Hasan Küçükyılmaz, Hipotiroidin kadınlarda daha çok görüldüğünü belirtti. Dr. Küçükyılmaz sözlerine şu biçimde devam etti: “Yeni doğum yapmış kadınlar, önceden guatrı olanlar, ailesinde tiroid rahatsızlığı olanlar, 50 yaşın üstünde hanımlarda hipotiroid daha yoğun görülür. şeker hastalarında bazı bağışıklık sistemi hastalarında Lityum ve bunun gibi ilaçları uzun zaman kullananlarda hipotiroid sıklığı daha fazladır” halinde konuştu.

Dr. Küçükyılmaz, hipotiroide bağlı şekilde gebe kalma güçlüğü, adet düzensizlikleri bu gibi pozisyonlarda da tiroid bezi fonksiyonlarının denetim edilmesi gerektiğini belirtti.Tiroidin az çalışmasına bağlı olarak hamile kalma oranının azaldığını belirten Dr. Küçükyılmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Tiroid az çalışınca gebe kalmak zorlaşır. Tiroid bezinin az çalışması kadının hamile kalmasını zorlaştırırken, aşırı çalışması da erken doğum ve düşüklere sebep olmaktadır. eğer hanım gebe kalmak istiyorsa hamile kalmadan önce tiroid fonksiyonları sebebi ile kontrolden geçmelidir. iyot sıhhatli büyüme için lüzumlu bir mineraldir.

çilek iyi bir iyot kaynağıdır

özellikle tatlı su balıkları ve sonrasında ton balığı, mezgit, karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra ıspanak, soya fasulyesi, şalgam, kabak, sarımsak, kuru fasulye bu gibi sebzelerinde tüketilmesi gerektiğini belirten Dr. Küçükyılmaz, “Meyveler arasında çilek iyi bir iyot kaynağıdır. Yoğurt, süt, peynir, yumurta, süt ve süt ürünleri iyot bakımından zengindir. Denizden irak yerlerde yaşayanlarda iyot eksikliği daha çok gelişir. bununla birlikte, kara lahana fazla tüketirseniz iyotu tutar. iyotu tuttuğu için tiroid bezinin çalışmasını olumsuz yönde etkiler” halinde konuştu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*