Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Topuk Dikeni Nedir?, Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?, Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Nedir?, Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?, Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, özellikle ayağın altında var olan bir tendonun kısalması sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Halk arasında bir kemik problemi olarak algılanmaktadır. Aslında topu dikeni; ayağın altında var olan ve ayağın yaylanmasına yardımcı olmakla görevli olan bir adalenin topuğa yapıştığı yerdeki kısalığı sonucunda hastanın hissetmiş olduğu ağrı problemidir. Bu problem, özellikle kilo problemi olan ve ayağın basma kusuru olan kişilerde, düz taban ve ayağı kavis kusuru olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca romatizma hastalığı olan kişilerle, ayağıyla ilgili yanlış ayakkabı kullanımı olan kişilerde de sıklıkla topuk dikeni görülmektedir. Topuk dikeni kişiye özel bir hastalıktır ve genetik altyapısı olduğu da düşünülemez. Bir diğer önemli ayrıntı ise yaş dağılımının olmamasıdır. Kilo problemi olan ve ayağında kavis sorunu olan herkeste görünebilir. Tanıda, hastanın şikayetleri oldukça önemlidir. Özellikle sabah ağrıları şikayetleri hekim için son derece mühimdir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni Belirtileri; Topuk dikeni rahatsızlığında çok klasik bir şikayet vardır. Hasta sabah yataktan kalktığı anda, ilk yere bastığı birkaç adımda çok ciddi bir şekilde ayağının altında yırtılma hissi yaşamaktadır. Ayrıca, batma ya da ayakta ciddi şekilde yürümeyi engelleyen bir ağrıyla da karşı karşıya kalmaktadır. Genellikle bu ağrı, topuğun tam orta bölümünde olmaktadır. Önemli olan nokta başlangıçta sadece sabah kalktığında ağrımaktadır. Sonra uzunca bir süre bir yerde oturduktan sonraki ilk kalkıştaki ağrı tedavi yapılmadığı zaman günün sonunda ayağın yorulmasıyla birlikte ayağın tamamında hissedilen bir ağrı olarak hastayı doktora yönlendirebilmektedir.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Tedavisi; Aşamalı bir sistemle  topuk dikeni hastalarına tedavi uygulanmaktadır. İlk tedavi prensibinde, hastalarda basma kusurunu ortadan kaldırmak amacıyla hastalarda kişiye özel tabanlık kullandırılmaktadır. Bu tabanlıklardaki ana tema, hastalarda çok sıklıkla görülen düz tabanlık, yüksek kavis problemi nedeniyle  hastaların ayaklarının şekillerine ve yapılarına uygun olarak hazırlanan özel tabanlıkları kullanmaları sağlanmalıdır. Bu tabanlıkları kullanmakla beraber, hastaların en önemli yapması gereken şey ise Aşil tendonu egzersizidir. Bu egzersizlerin amacı, hastalığın ana teması ayak tabanında kısalmış olan adalenin tekrar eski uzunluğuna ve elastikiyetine döndürülmesidir. Önemli olan nokta bu egzersizlerin yapılmadığı sürece sabah ağrılarının da geçmesinin söz konusu  olmadığıdır. Eğer, bu iki tedaviye rağmen sonuç alınamıyorsa, fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına başlanılmaktadır.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*