Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Türkiye’de her 5 kişiden biri KOAH

Türkiye’de her 5 kişiden biri KOAH

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurdan Köktürk, KOAH’ın çok sık görüldüğünü, hastalığın sakatlık veya ölümle sonuçlanabildiğini belirterek, mevcut tedaviler ve önlemlerle hastalığı yavaşlattıklarını kaydetti.

Köktürk, hastalığa dikkat çekmek için düzenlenen “KOAH’ta Aklınızda Kalsın” toplantısında yaptığı konuşmada, hastalığın, düşünüldüğünden daha yaygın olduğunu, sık ölüm veya sakatlıkla sonuçlandığını kaydetti.

“KOAH’ın en önemli risk faktörü sigaradır ve sigaraya hiç başlamayarak veya en azından sigarayı bırakarak KOAH riski önemli ölçüde azaltılabilir” diyen Köktürk, hastalığın erken evrelerde fark edilmesi halinde daha kolay kontrol altına alınabileceğini aktardı.

Bu nedenle KOAH ile benzer yakınmaları olan hastaların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerektiğini vurgulayan Köktürk, sigara içenlerin yüzde 20’sinin KOAH hastası olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Köktürk, şöyle konuştu:

“Türkiye’de her 5 kişiden birinin KOAH olduğunu tahmin ediyoruz. Dünyadaki KOAH prevalansı ise yüzde 5-20 aralığında değişiyor. Sanayi sektöründe veya madende çalışmak riski artırıyor ve bu gruptaki kişilerin progresif nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi şikayetleri varsa mutlaka doktora gidip Spirometri Testi yaptırması gerekiyor. KOAH çok sık görülüyor, sakatlık veya ölümle sonuçlanabiliyor ancak mevcut tedaviler ve önlemlerle KOAH’ı yavaşlatabiliyoruz. Bunun için tedaviye uyum sağlamak ve ilaçları doğru kullanmak önemli. KOAH hastalarının 6 ayda yalnızca yüzde 30’u ilaçlarına devam ediyor ve ilaçlara uyum oranı sadece yüzde 46-50.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*