Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / ‘Tuzsuz hayat’ için 2. adım yolda

‘Tuzsuz hayat’ için 2. adım yolda

Kişi başına düşen tuz tüketiminde gelişmiş ülkeler seviyesini hedefleyen Sağlık Bakanlığı, gıdalardaki tuz miktarının azaltılması için ikinci düzenlemeye gidecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kişi başı günlük tuz tüketimi 5 gramla sınırlarken, Türkiye’de bu oran 12 grama kadar çıkıyor.

Fazla tuz tüketiminin yüksek kan basıncına yol açması ve bunun Türkiye’de ölümlerin nedeni olarak gösterilen kalp hastalıkları için birinci derecede risk faktörü taşıdığını söyleyebiliriz.

“TUZ TÜKETİMİ 15 GRAMDAN 12 GRAMA İNDİ”

Aşırı tuz tüketiminin, inmelerin de en önemli nedenlerinden biridir, fazla tuzlu beslenmenin mide kanseri, osteoporoz (kemik erimesi), böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkili olduğunu ifade edebiliriz. Bu nedenlerle halk sağlığının korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesinde çok sektörlü yaklaşımla toplumda tuz tüketimin kademeli olarak önerilen seviyelere düşürülmesi gerekir.

“Türkiye’de günlük tuz tüketimi, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) tavsiye ettiği miktarın üç katıdır. Bunun düşürülebilmesi için yürütülen çalışmalarla tuz tüketimi kişi başına 15 gramdan 12 grama indirildi”.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*