Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

Uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Cevdet Murat Akagün, uyku apnesi konusunda uyardı

Şahısların horlama nedeniyle uyku sırasında yeterince dinlenemediğini söyleyen Op. Dr. Cevdet Murat Akagün, “Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçer. bilhassa uyku esnasında nefessiz kalan insanlar daha dikkatli olmalı ve daima bu konu hakkında uzman ve horlama sertifikalı bir cerrahın yardımı istenmelidir” dedi.

Yürek Ritmi Bozuluyor

Horlamanın en ağır biçiminin tıkayıcı tipte olanı, yani `uyku apnesi` diye bilinen biçimi olduğunu anlatım eden Akagün, “Bu şiddetli horlama nefessiz kalınan bir dönemle kesilir ve bu sırada solunum durur. on saniyenin üstündeki havasız kalma nöbetleri bir saat içinde 7`den fazla görülürse hayat mühim şekilde tehdit altında anlamına geliyor. Apneli hastalarda uykuda kan oksijen düzeyi çok oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu çağda yürek, kanı daha çok aşırı pompalamak mecburiyetinde kalır. Bir zaman sonra kalp ritmi bozulurken, zaman geçtikçe tansiyon ve yürek büyümesi gelişir” diye konuştu.

Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğu süre ortaya çıkan gürültülü sese horlama denildiğini söyleyen Op. Dr. Akagün, “Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin bulunduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralan bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla beraber titreşir ve horlama oluşur” dedi.

Horlamanın Nedenleri

Horlayan birinin lisan ve boğaz kasları gerginliğinin azaldığını söyleyen Akagün, “Gevşek kaslar sırtüstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına mani olamaz. Bu olay alkol yada ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda adale kontrolünün kaybolması ile ortaya menfaat. Bazı insanda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı şekilde yine horlama görülebilmekte. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en çok rastlanan horlama nedenidir. şişman insanlarda kalın boyun dokusu neden şekilde gösterilir. Kist ve tümörler de ender şekilde bu yolla horlama yapabilmektedir. Yumuşak damak ve küçük dilin çok aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava alternatifini daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya sebep olur. Burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde çok aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Böylelikle burun açık iken horlamayan insanda horlama görülmeye başlar. Bu durum neden bazı şahısların sırf alerjik dönemlerde ya da grip, sinüzit bulunduğu senelerde horladığını açıklama etmektedir. Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir. Deviasyon burun orta bölmesinin yan taraflara taşması şekilde tanımlanmaktadır. Burun içi deformasyonları arasında en yoğun rastlanılanıdır” biçiminde konuştu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*