Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Uyku bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Uyku bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Haluk Aksu, elektronik cihazların kullanımının artmasıyla uyku kalitesinin olumsuz etkilendiğini söyledi

Günümüzde birçok insan uyku ile ilgili sorunlar yaşıyor. Uyku kalitesini ve düzenini bozan nedenlerin başında elektronik cihazlar ve aşırı stres geliyor. Kaliteli bir uyku için ise odada bulunan telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi uyarıcıları kapatılmasını öneriliyor.

Dr. Haluk Aksu, günümüzde birçok insanın uyku kalitesinin yüksek standartlarda olmadığını belirterek bu durumun yaşam kalitesini düşürdüğünü söyledi.

Dr. Aksu, “Geceleri uzun süre bilgisayar başında kalan, tablet ve cep telefonları ile meşgul olan kişilerde biyolojik saatin çalışmasında çeşitli aksaklıklar oluyor. Bunun en önemli nedeni bu cihaz ekranlarının oluşturduğu ışık ve ses dolayısıyla beynin aşırı uyarması buna bağlı olarak biyolojik saatin şaşmasıdır. Bu aletlerin gece belirli bir saatten sonra kullanımı uyku düzenini bozmakta ve sabah yorgun uyanmaya neden olmaktadır” dedi.

“KİTAP OKUYUN”
Kitap okumanın uyumaya yardımcı olacağını dile getiren Haluk Aksu, “Kalitesiz uykunun en büyük nedeni, uyumak için ayrılan odada ve yatakta uyunmamasıdır. Uykunuz geldiği zaman yatağınıza geçin. Yatakta 20 dakikadan fazla uyanık kalmamaya özen gösterin. Odanızdaki telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi uyarıcıları kapatın. Uykunuz gelmiyorsa yatak odası haricinde bir odada kitap okuyun. Uyumak için kendisini zorlamayın” dedi.

“15 DAKİKA ŞEKERLEME YAPIN”
Gece uykusunun çok önemli olduğunu kaydeden Dr. Haluk Aksu, “Kaliteli bir uyku olmadığı zaman öğle saatlerinde şekerleme yapılıyor. Ancak gündüz 15 dakikanın üzerindeki öğle uykusu, gece uykusunun kalitesini düşürüyor. Kişinin enerjisi düşüyor, odaklanma problemleri baş gösteriyor. Çok geç uyunsa bile sabah erken uyanılmasını öneriyoruz. Kaliteli uyku süresi diye bir standart yoktur. Bu durum kişilerin kendini iyi hissetmesiyle ilgilidir. Uyku süresi herkes için aynı olmaz. Beş saat veya 8 saat uykuyla da mutlu olan insanlar var” diye konuştu.

“BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANMAYIN”
İlaçlar herkeste aynı etkiyi göstermediğini ifade eden Aksu, “Sahip olunan hastalıkları tetikleyebilir, daha büyük problemlere yol açabilir. Uyumak için kullandığınız ilaçların bağımlısı da olabilirsiniz. İlaç kullanmadan önce problemleri ortadan kaldırmayı denemelisiniz” ifadelerini kullandı.

YAŞAM KALİTESİ YÜKSELİYOR
Dr. Haluk Aksu, “Gece uykusu kaliteli olan kişiler günlük işlerini daha rahat yapıyor, stresle baş etme güçleri artıyor ve iş performansı yükseliyor. Daha üretken, mutlu, daha formda ve sağlıklı oluyorlar. Yatağa girdiğinizde ‘uyuyamazsam, yarın zor bir gün olacak’ şeklinde kaygılara kapılmayın. Rahat olun, stres yapmayın” dedi.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*