Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Uzmanlardan Göz Kapağı Düşüklüğü Uyarısı

Uzmanlardan Göz Kapağı Düşüklüğü Uyarısı

Göz kapağı düşüklüğünün zamanında müdahale edilmediği taktirde ciddi sağlık sorunlarına yol açacağını söyleniyor.

Üst göz kapağı alt sınırının göz bebeğinin üst sınırından normalde 1-2 milimetre aşağıda olduğunu belirterek, bu seviyenin daha aşağıda olmasının göz bebeğini örtmesi veya görme aksını kapatması durumunun ‘Göz kapağı düşüklüğü’ olarak adlandırıldığını söyledi. Göz kapağı düşüklüğünün doğumsal bozukluklar, travma, felç, enfeksiyon ve yaşlılık gibi sebeplerle ortaya çıktığını ifade eden Timuçin, “Göz kapağı düşüklüğü zamanında ve uygun müdahale edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi.

Tedavi hedefleri ve yöntemleri yaş gruplarına göre farklılık gösterdiğini, “Bebeklik-çocukluk döneminde göz tembelliğinin önlenmesi öncelikli hedefimiz iken, yetişkinlerde estetik kaygılar öne çıkmaktadır. Ancak burada kapak düşüklüğü olan çocuklarda estetik kaygımızın olmadığı anlaşılmasın. Özellikle ebeveynlere, çocuklarındaki kapak düşüklüğü sorununu okul öncesinde düzeltmeyi öneriyoruz. Çünkü fonksiyonel bir bozukluk olmasa bile estetik açıdan dikkat çeken bir kapak düşüklüğü ile çocuğun sosyal hayatta karşılaşması muhtemel psikolojik travmaları önlemek gerekir” ifadelerini kullandı.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde ağırlıklı olarak cerrahi uygulandığını, Cerrahi tedavide en sık ‘frontal askı’ ve ‘levator rezeksiyonu’ adını verdiğimiz yöntemlerden faydalanıyor. Cerrahi tedavide çocuklarda genel, yetişkinlerde ise lokal anesteziyi tercih ediliyor. Lokal anestezi sayesinde daha ameliyat masasında, cerrahi sonucu değerlendirme fırsatını hastaya sunabiliyoruz. Ayrıca hasta ameliyattan hemen sonra evine gidebilir ve ameliyattan birkaç gün sonra normal hayatına dönebilir. Ancak bebeklerdeki veya çocuklardaki ameliyat sonrası süreç, aile ile sıkı işbirliği halinde hastaların daha sık ve daha uzun süre takibini gerektirir”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*