Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vainal kayganlığı az olan kadınlar vajinal kuruluktan ötürü önemli sorunlar yaşamaktadır. Bilhassa de vajinal kuruluk cinsel problemlere niçin olmaktadır. Vajinal kuruluğun tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Cinsel ilişki esnasında vajinanın kuru olması kadının ilişki esnasında sızı çekmesine ve canının yanmasına niçin olur. Cinselliğin beklenen düzeyde olmaması bayan erkek aralarında çatışmada doğurabilir. Pek çok nedene yan olan vajinal kuruluk nasıl tedavi edilir sizler için açıkladık.

Vajinal kuruluk nedenleri
Vajinal kuruluk yakınması genelde menopoz sonrası yıllarda kadınlık hormonu (estrojen) eksikliğine tabi olarak oluşur ve menopozda hormon tedavisi ile giderilir. Ancak olağan erişkinlerde de vajinal kuruluk yakınması olabilir.

Vajinal kuruluk nedeni saptandıktan daha sonra tedavisi nedene yönelik olarak planlanır.

Psikolojik nedenli vajinal kuruluk nedenleri eşe karşı cinsel açlık ve alaka azalması, bunalım, ön sevişmenin yetkisiz ve yeterli olmaması sayılabilir. Bu durumlarda cinsel terapi ya da aile terapisi gerekebilir.

diğer taraftan vajinal enfeksiyon varlığında yerinde antibiotik ve fitil tedavileri verilmektedir.

Kanda süt hormonu (prolaktin) yüksekliğine “hiperprolaktinemi” adı verilir. Hiperprolaktinemi durumunda kandaki estrojen seviyesi düştüğünden vajinal kuruluk görünmektedir. Bu durumda da süt hormonunu düşüren ilaçlar verilmektedir. Eğer kişi emzirme döneminde ise prolaktin düşürücü ilaçlar verilmez, yerine vajinal lubrikantlar seçim edilir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*