Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Varikosel, Varikosel Belirtileri Nelerdir?, Varikosel Tanısı Nasıl Konulur?, Varikosel Tedavisi

Varikosel, Varikosel Belirtileri Nelerdir?, Varikosel Tanısı Nasıl Konulur?, Varikosel Tedavisi

 

VARİKOSEL

Varikosel; spermatik kord venlerinin esnekliğini kaybetmesi olayıdır. Erkeklerde testislerin kan akışını sağlayan damarlar ve sperm taşıyan kanal esnekliğini kaybeder. Erkeklerde kısırlığın başlıca nedeni olarak kabul edilen Varikosel ultrasonografi ile değil elle muayene edilmeli ve cerrahi müdahaleden uzak durulmalıdır. Gerekli görüldüğünde başarı şansı yüzde 99 oranına varan mikrocerrahi operasyonlar yapılabilir. Erkeklerde kısırlığın en büyük nedenlerinden biri olan Varikosel; günümüzde tıp biliminin gelişmesiyle büyük bir başarı oranına sahip mikrocerrahi müdahalelerle Varikosel sorunu ortadan kaldırılabilmektedir. Mikrocerrahi ile müdahale komplikasyonu çok az olan bir müdahale şeklidir. Öbür şekilde cerrahi yetersizlik sonucu testis etrafında sıvı toplanması veya organın tamamen kaybedilmesi mümkündür. Ven toplardamarları, arter atardamarları ve lenf sıvı yollarının en iyi şekilde korunduğu cerrahi yöntemi mikrocerrahi yöntemidir.Varikosel bir ağrı sebebi olmuyorsa ve kısırlık nedeni değilse belirli sürelerde yapılan tetkiklerle ilerleme göstermiyorsa mikrocerrahi müdahaleye gerek yoktur. Çocuk sahibi olmak istemeyen 50 ve sonraki yaş erkeklerde Varikosel tedavisi ağrı yoksa yapılmamaktadır.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Uzun süre ayakta kalındığında testislerde ağrı oluşması Varikosel hastalığının belirtisidir. Genellikle rastgele elle muayenede ortaya çıkan Varikosel özellikle sperm sayısında azlık ve kalitesizlik olan, çocuk sahibi olamayan erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Testislerde içeri çekilme ağrı ve sperm sayısında azlık Varikosel belirtileridir.

Varikosel Tanısı Nasıl Konulur?

Uzman hekimlerin elle muayenesi sonucu tespit edilebilen Varikosel, kesinlikle ultrasonografi yollarla değil elle muayene şeklinde saptanabilmektedir.  Varikosel tanısı konulmadan önce erkekte sperm sayısı verilerine de bakılmakta ve sorun tespit edildikten sonra mikrocerrahi yöntemler kolayca tedavi edilebilmektedir. Varikosel hastalığının ilaçla tedavisi mümkün değildir.

Varikosel Tedavisi:

50 yaş ve üstü erkeklerde tedavi edilmeye gerek duyulmayan Varikosel; çocuk sahibi olamayan, testislerde uzun süreli ayakta kalmalarda ağrı yaşayan kişiler uzman doktorların kararı ile mikrocerrahi yöntem kullanılarak kısa zamanda bu rahatsızlıktan kurtulabilirler. Tedavi için belirli bir süre yoktur. Her zaman tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık olan Varikosel; lokal veya genel anestezi yapılarak kasıkta küçük bir kesi açılmak suretiyle kısa zamanda %99 başarılı sonuçlarla yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*