Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Vücutta yanma şehvetli niçin olur damarlarda sıkışma hissi nedir?

Vücutta yanma şehvetli niçin olur damarlarda sıkışma hissi nedir?

Damarlarda yanma, vücutta yanma, yüzde ve bacaklarda yanma şehvetli niçin olur, hangi hastalık belirtisi ve evde pratik çözümlerle yanma hissini nasıl geçiririz?

Sinirlerin hasarlanmasına neden olan en kayda değer etkenlerden biri de şeker hastalığıdır. Şeker hastalarında damarların sinirleri yeteri kadar besleyememesi sonucu sinirlerde zedelenme oluşur ve hastalarda yanma duygusal, karıncalanma hissi, uyuşturma şehvetli, keçelenme duygusal, fazla eksik sancı yapacak bir etkenin fazla fazla ağrı yapıyormuş gibi ağrıyı daha yoğun sezme gibi belirtiler meydana çıkabilir.

Vücutta yanma hissine niçin olan öteki faktörler aralarında B 12 vitamini eksiklikleri, alkol kullanımı, sigara kullanımı, geçirilmiş bir takım travmalara, kazalara yan sinir zedelenmeleri, sinir sıkışmaları gibi faktörler de vardır.

Yüzde yanma şehvetli niçin olur: Yüzde yanma şehvetli organik bir nedene tabi olabileceği gibi, pisikolojik bir nedene bağlı da olabilir. Yüzde yanma hissine niçin olan organik nedenleri aralarında yüz bölgesindeki sinirlerin bir takım nedenlere tabi sıkışması ve bu sıkışmaya tabi sinirlerde meydana gelen zarar sonucu yüzde yanma hissi, yanmanın yanı sıra ağrı, elektrik çarpması gibi kestirme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

* Yüzde yanma hissi elektrik çarpması gibi hisler ile birlikte oluşuyor ise beyin damarları ile ilgili bir sorun bu duruma neden oluyor olabilir.
Beyin damarlarına hasar veren oluşabilecek kist, kitle veya ot gibi yaşama gibi durumlar yüzde yanma hissine neden olabilir.

* Yüzde yanma şehvetli bazı kişilerde utangıçlığa emrindeki da yüz kızarması (parestezi) ile birlikte olabilir ve bu yanma hissi geçici yanma hissidir.
* Yüz bölgesinde yanmaya yüze temas eden kimyasal yada alerjik bir madde de yüzde yanma hissine niçin olabilir.
* Yüzde yanma şehvetli egzamatöz hastalıklara bağlı olabilir.
* Yüzde yanma duygusal güneş yanığına tabi, donmaya bağlı, soğuk algınlığına tabi olabilir.
* Yüzde yanma hissi sert yıkamaya emrindeki, kullanılan makyaj malzemelerine tabi, kullanılan kremlere bağlı olabilir.
* Yüzde yanma duygusal şeker hastalığına ast olabilir.
* Yüzde yanma şehvetli durumunda hasta mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurmalıdır.

Ellerde yanma duygusal neden olur: Elde yanma duygusal daha fazla sistemik hastalıklardan olan şeker hastalığına alt olabileceği gibi, el bölgesine gelen sinirlerin bir takım yapı boşluklarda bir takım nedenlere tabi sinir sıkışması ve/ya da sinir zedelenmesi sonucu da ortaya çıkabilir. Ellerde yanma hissine diyabet niçin oluyor ise hastalığın tedavisi ve kan şekeri düzene girdiğinde ellerde yanma hissi azalır.

* El bölgesinde karpal tünel olarak tanıdık bazı sinirlerin geçtiği tünellerde hipertiroid hastalığında ödeme bağlı bu sinirlerde sıkışma sonucu ellerde yanma şehvetli görülebilir.
* Geçirilen herhangi bir kol, el bölgesi travmalarına yan bu sinirlerde sıkışma olabilir ve bunlara tabi ellerde yanma duygusal oluşabilir.
* Karpal tünel sendromuna tabi ellerde yanma, karıcalanma hisleri olabilir ve karpal tünel için uygulanacak hap tedavileri veya cerrahi tedaviler sonrası ellerde yanma, uyuşma ve karıncalanma hisleri azaltılabilir.
* Boyun fıtığına bağlı kollarda yanma, duyu yitimi, sızı ellerde karıncalanma, uyuşturma ve yanma hisleri olabilir.
* Boyun düzleşmesine emrindeki ellerde karıncalanma, duyumsuzlaşma, kollarda duyumsuzlaşma, karıncalanma, sızı, ellerde yanma hisleri görülebilir.
* Akut arter sendromuna emrindeki damar tıkanıklığı durumunda kolda yanma, ellerde karıncalanma, sancı görülebilir.
* Ellerde yanma, karıncalanma, anestezi hissi B 12 vitamini eksikliğine alt olabilir.

Sırtta yanma duygusal neden olur: Sırtta yanma hissi en basitten en ağıra değin değerlendirilebilir.

* Sırtta yanmanın basit nedenleri arasında duruş, oturuş pozisyonlarındaki yanlışlar vardır. Basit zannedilen duruş pozisyonundaki yanlışlar vakit içerisinde sinirlerde, kaslarda hasara niçin olarak sırtta yanmalara neden olabilir.
* Yeniden yaşa bağlı olarak ailesel etkenler de sebep olduğunda sırtta önem içeren ve faset eklem denilen eklemlerde meydana gelen kireçlenmeler sırtta yanmaya neden olabilir. İleri yaşlarda meydana gelebilecek kireçlenmeler beslenme tarzımızdan etkilenerek meydana gelebilir.
* Sırtta yanmaya neden olan diğer faktörler arasında zona olarak aşina zona zoster sayılabilir. Zona ciltte kızarık, kabarıklar şeklinde ortaya çıkabilir. Zona hastalığı ciltte yanma, uyuşma, ağrı gibi şikayetlere neden olabilir.

Bacaklarda yanma şehvetli neden olur: Bacaklarda yanma hissine niçin olacak etkenler arasında asap sisteminde meydana gelen zedelenmeler ve sinirlerin sıkışmasından kaynaklanabileceği gibi, büyük bir kısmını da romatizmal hastalıklar vardır.

* Bacaklarda bel fıtığı, siyatik sinirin sıkışması, romatizmal hastalıklar, diyabet, kas ve tendonlardan kaynaklanan fasiyel sızı sendromu, ilerlemiş varisler gibi etkenler bacaklarda yanma hissine, karıncalanmaya, uyuşmalara ve ağrıya neden olabilir.
* Bacaklarda yanma hissi kasıktan geçen bir takım sinirlerin baskısı nedeni ile fazla kiloya ast, kemer takmaya bağlı oluşabilir.
* Romatizma nedeni ile iltihabi bir durum söz konusu ise bacaklarda yanma, duyumsuzlaşma, karıncalanma ve sızı gibi hisler meydana gelebilir.
* Akut ya da kronik arter tıkanıklıklarında bacaklarda yanma hissi, karıncalanma, anestezi ve ağrı duygusal olabilir.

Ayaklarda yanma duygusal neden olur: Ayakta yanma hissi yine şeker hastalarında ve ayakta sinirlerin geçtiği tünellerde sinirlerin sıkışması sonucu sık görülür.

* şeker hastalığı nedeni ile ayaklarda keçeleşme, yanma duygusal ve karıncalanmalar oldukça sık görülen bir durumdur. Şeker hastalarında ayaklarda yanma şehvetli ve karıncalanmalar oluşuyor ise acele tedavi ve bakım gerekir.
* Asap sıkışmasına alt ayaklarda yanma hissinde de sıkışan sinirin cerrahi olarak kurtarılması gerekir.
* Akut atardamar tıkanmasına yan gelişebilir ve bilhassa sigara kullananlarda * Buerger hastalığı veya Raynaud fenomeni gelişmiş ise ayaklarda yanma, karıncalanma, duyu yitimi ve ağrılar hissedilebilir.
* Geçirilen ağır kazalara ve travmalara emrindeki asap hasarlarında ayaklarda yanma duygusal, ağrılar, karıncalanmalar hissedilebilir.
* Bel fıtığına bağlı sinir sıkışmalarında ayaklarda yanma şehvetli gelişebilir.
* Bazı vitamin eksikliklerine özellikle B 12 vitamini eksikliklerine ast ayaklarda yanma hissi olabilir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*