Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Yulafın Faydaları ve Kullanım Alanları

Yulafın Faydaları ve Kullanım Alanları

Doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı için bir kase yulafı soframızdan eksik etmiyoruz. Ama bir kase yulafın sağlayacağı faydalar yalnızca vücudumuzla sınırlı kalmıyor. Uzmanlar yulafın besin olarak tüketiminin yanı sıra güzellik için de her derde deva olduğu kanısında.

Yulaf cilt dostu vitaminler yönünden oldukça zengin. Bakır, çinko, selenyum, tiamin (B1 vitamini) ve niasin (B3 vitamini) gibi vitaminleri içeriyor. Yulaf aynı zamanda hem akneyle savaşıyor hem de iltihap ve tahrişi azaltıyor. Peelinglerden tutun doğal maskelere, tüm kişisel bakımınızı yulaf kullanarak evinizde kolayca yapmanız mümkün. Market ürünlerine doğal ve bütçe dostu bir alternatif yaratan yulaf tüm bakım ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek güçte!

Bakım rutininizde yarattığı harikaları gördükten sonra mutfağınızın yanı sıra banyonuzda da bir kutu yulaf bulundurmak isteyeceksiniz.

İşte karnınızı bir kase yulafla doyurduktan sonra kişisel bakımınız için yapabilecekleriniz…

Akneyi kontrol altına alın

1 bardak sade yulafı 1 ½ bardak arıtılmış su ile pişirerek bir yüz maskesi hazırlayın. Yulaf soğuduktan sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Cildinizdeki fazla yağı ve bakteriyi emerek sivilcelerinizle savaşınızda kilit rol oynayacak.

Saçınızı yağdan arındırın

Kuru şampuan, saçını her gün yıkamak istemeyen yağlı saçların vazgeçilmezi haline geldi. Blender’dan geçirerek toz haline getirdiğiniz yulafı kuru şampuan olarak kullanabilirsiniz.

Cildinize nem verin

Avokado ile kombine ettiğiniz bir yulaf maskesi, içerdiği beta-glukanlar sayesinde cildinizi hem nemlendiriyor hem de sağlıklı aydınlığa kavuşmasını sağlıyor. Pişilmiş ya da pişilmemiş ¼ bardak yulafa çatalla ezerek püre haline getirdiğiniz 1 adet olgun avokadoyu ekleyin. Cildinizde 15 dakika beklettikten sonra durulayın.

Tahrişi ve kaşıntıyı durdurun

Egzama gibi hastalıklar ya da dış etkenler sebebiyle tahriş olmuş cildinizi yatıştırmak için yulaftan yardım almaya ne dersiniz? ½ bardak öğütülmüş yulafı su dolu küvetinize dökün ve banyonuzun keyfini çıkarın. Cildinizin pH değerini dengeleyerek kaşıntıyı giderecek, kuru ve tahriş olmuş bölgeleri besleyecek.

Kuru saçları nemlendirip canlandırın

Parlak, nemlenmiş ve ipek gibi saçlara kavuşmak için basit bir yulaf maskesi uygulamak yeterli. ½ bardak yulafı ince bir un haline gelene kadar blender’da öğütün. Macun kıvamına gelene kadar kaşık kaşık su ekleyin. Kuru saçınıza uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra yıkayın.

Kepeği önleyin

Saç deriniz kaşınıyor, pul pul dökülüyor mu? Toz haline gelene kadar öğüttüğünüz ¼ bardak yulafı (miktarı şampuan miktarınıza göre ayarlayın) kepek şampuanınıza ekleyin. Ya da yulaf içeren bir şampuan tercih ederek de kepek probleminizi önleyebilirsiniz.

Cildinizi temizleyin

Doğal temizleyici özelliği olan saponin maddesi sayesinde yulaf, cildinizdeki yağı ve kiri gözeneklerden arındırıyor. Bir bardak yulafı suda birkaç saat bekleterek basit ama faydalı bir yulaf sütü hazırlayabilirsiniz. Yulaf tanelerini süzgeçten geçirdikten sonra bu sütü gece yatmadan önce yüzünüze sürün ve yeni güne tertemiz ve nemli bir ciltle başlayın.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*