Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Yumurtalık kanseri belirtilerine uyarı! Yumurtalık kanseri niçin olur?

Yumurtalık kanseri belirtilerine uyarı! Yumurtalık kanseri niçin olur?

Yumurtalık kanseri, bayan kanserleri aralarında en sık görülen ve tedavisi baskı olan kanserdir. Yumurtalık kanseri,tanı edildiğinde çoğunlukla hastalık çok ilerlemiş durumdadır ve bu nedenle çare süreci birçok kadın kanseri türüne tarafından daha zorludur. bu nedenle bütün öteki kanserlerde olduğu gibi erken tanı çare başarısı bakımından fazla önemlidir.

YUMURTALIK KANSERİ NEDİR?: Dokusunda böylece fazla öbür gözenekli olan yer alan yumurtalıkların ana yapısını epitelyum hücreler oluşturur.Yumurtalık kanseri, epitel hücrelerde ya da embriyonik döneme ait hücrelerde meydana gelen kontrolsüz bölünme ve yükselme sonucunda oluşabilir. Menopoz sonrası görülen yumurtalık kanserlerinin yüzde 80’i epitelyum dokuda oluşur. 20 yaşın aşağı görülen yumurtalık kanserlerinin yüzde 60’ında ise embriyonik tümörler görülmektedir.

YUMURTALIK KANSERİ BELİRTİLERİ: Yumurtalık kanseri belirtileri çoğunlukla kendini fazla göstermez. Yumurtalık kanseri ile ilgili belirtilerin çoğu hastaya özel olmakla beraber tipik bir bulgusu yoktur. Yumurtalık kanseri belirtileri olarak, böylece çok hastalık belirtisi olarak da söylenebilecek; karın ağrısı, şişlik ve mide rahatsızlıkları sıralanabilir. Yumurtalık kanserinin ileri safhalarında ise karında ele gelen kitle, altında dürüst basınç hissi, karında istikrarsız birikmesi, karın şişliği, çevredeki organlara bası yapmasına bağlı olarak idrar ve bağırsak şikayetleri görülür. Yumurtalık kanserinin bir takım türlerinde hormon düzensizlikleri görülebilir. Buna alt olarak adet düzensizlikleri, erkeklik hormonu salgısının artmasıyla tüylenme, erkek tipi saç dökülmesi görülebilir. Birçok yumurtalık kanseri şikayeti ise karın şişliği üzerinedir.

genel olarak görülen yumurtalık kanseri belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;
Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, özellikle kabızlığın ortaya çıkması,
Mesane alışkanlıklarında değiştirme, çoğu kez idrara çıkma ihtiyacı,
İştah kaybı ya da çabuk bir şekilde tokluk şehvetli,
Vajinal kanama,
Kilo kaybı,
Karında basınç şehvetli ve şişlik,
Kasıkta dolgunluk veya sızı,
Uzun süreli dispepsi, gaz veya bulantı.

YUMURTALIK KANSERİ NEDENLERİ: Yumurtalık kanseri nedenleri fazla net bilinmese de bir takım risk faktörlerinin bu hastalığa niçin olduğundan bahsedilebilir. Kalıtımsal, çevresel ve hormonal faktörler yumurtalık kanserleri nedenleri aralarında gösterilebilir. Yumurtalık kanseri nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

Ailesinde meme veya yumurtalık kanseri olanlarda risk artar.
Son yıllarda bazı genlerdeki şansın dönmesi yumurtalık kanseri riskinin armasına neden olmuştur.
Yumurtlamayı artırıcı ilaç kullananlarda over kanseri riski artar.
Doğum yoklama hapı kullanımı yumurtalık kanseri riskini azaltır.
Yumurtalık kanseri riski hiç gebe kalmamışlarda daha yüksektir. Doğum yapanlarda tehlike azalır.

YUMURTALIK KANSERİ TEDAVİSİ: Yumurtalık kanseri tedavisi cerrahi olup, yalnızca rahim ve yumurtalıklar yok, vücutta tutulması olası olan tüm dokular alınır. Cerrahi tedaviden sonradan ise kemoterapi uygulanır. Yumurtalık kanserinde tüm evrelerde cerrahi yönteme başvurulur. Yumurtalık kanseri tedavisinde kitlenin çıkarılması yaşamsal organlara zarar verme riski taşıyorsa önce kemoterapi ile kitlenin küçültülmesi hedeflenir. Arkasında cerrahi usul ilke kanserli kitle ve dokulara müdahale edilir. Yumurtalık kanseri ameliyatı ardından eğer kanser vücuda yayılma göstermiyorsa kemoterapiye lüzum kalmayabilir. Eğer yumurtalık kanseri dağılma gösteriyorsa kemoterapi veya radyoterapi uygulanmalıdır. Kemoterapi hastalığın evresine göre bozmak ile beraber işlem sonrası 6-9 kür uygulanmaktadır.

Yumurtalık kanserinde yeni çare alternatifleri bundan böyle ülkemizde de sıklıkla uygulanmaya başlamıştır. Hedefe karşın ajanlar ile uygulanan tedaviler kür olasılığını arttırmakta, hayatta kalma süresini uzatmakta ve önemli bir semptomatik rahatlama sağlamaktadır. Yumurtalık kanserlerinin tedavisinde üremenin korunmasına, oldukça itina gösterilmektedir. Özellikle erken yaşta görülen germ hücre yumurtalık kanserleri ve borderline alıcı yumurtalık kanserlerinde sadece kanserli doku veya kanserli yumurtalık çıkarılıp, rahim ve karşı yumurtalık korunarak hamile kalmak olası ülkü getirilir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*