Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Yürek krizini haber veren 12 belirti

Yürek krizini haber veren 12 belirti

Yürek Krizini Haber Veren Belirtiler

Vefat nedenleri arasında birincil sıralarda yer alan kalp rahatsızları konusunda uzmanlar uyarıyor. Yürek hastalıkları belirtilerini dikkate almalı ve doktora başvurup denetim yaptırmalısınız. Yürek krizi belirtilerini öğrenerek, bu belirtiler karşısında hazırlıklı olabilirsiniz.

Göğüs Ağrısı

Yürek krizi belirtileri aralarında en bariz olanıdır. Göğüs ağrıları mutlaka dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Her göğüs ağrısı yürek krizi olmamakla birlikte, yürek krizinin birincil belirtisinin göğüs ağrısı olduğunu da unutmamak lüzum. Göğsün ortasında yumruk büyüklüğü dek bir alanı kaplayan ve 20 dakikadan uzun süren ağrılar kalp krizi belirtisi olabilir. Bu ağrı sırt, çene ve her iki kola yayılabilir.

Zorlama, sıkıştırma ve tartı türünden olan bu ağrıyla beraber bulantı, baygınlık şehvetli ve soğuk terleme görülebilir. Yürek krizi, kadınlarda göğüste yanma hissi ile de belirti verebilir.

Baş Dönmesi

Bilinç kaybı ve baş dönmesi, yürek krizi belirtileri arasındadır. Yürek ritmindeki bozukluklar bu belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Dayanıksızlık

Özellikle kadınlar kalp sorunlarında bir anda zayıf hissettiklerini söylüyorlar. En hafif şeyleri bile kaldırmakta zorlandıklarını belirtiyorlar.

Solunum Yetmezliği

Nefes almakta zorluk çekilmesi, bir takım durumlarda göğüste sızı oluşumu belirtisinin yerini alabilmektedir.

Öksürük

Ciğerlerdeki kan akışı nedeniyle öksürük meydana gelebilir. Bazı durumlarda öksürük kanlı olabilir.

Tedirginlik

Nefes alamama, kendini iyi hissetmeme gibi belirtilerin ardındaki vefat korkusuyla huzursuzluk gelebilir.

Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve iştahsızlık, yürek krizinin fazla sık rastlanmayan belirtilerindendir.

Kalp Krizinde Ivedi Müdahale

Bu konuda eğitimli yada tecrübeli değilseniz müdahale etmemelisiniz. Hastaya kendisine ait olmayan kalp ilaçları verilmemelidir. Süratli bir şekilde afiyet ekiplerine haber vermeli ve profesyonel yardımı beklemelisiniz. Beklerken yürek krizi geçiren kişinin ayaklarını kalp seviyesinden yukarda tutmalısınız. 

Yanınızda kimsenin olmadığı bir zamanda kalp krizi geçiriyorsanız telefonla yakınlarınıza haber vermelisiniz. Yardımın size ulaşması için kapınızı aralık bırakmalısınız. Uygun bir pozisyonda uzanarak yada oturarak yardımı beklemelisiniz.Bir bardak suyla birlikte aspirin içebilirsiniz. Bunun haricinde bir şey yiyip içmemelisiniz.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*