Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / ‘Yüzde görülen ağrı sinir sisteminden kaynaklanabilir’

‘Yüzde görülen ağrı sinir sisteminden kaynaklanabilir’

İSTANBUL

Memorial Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Gökhan Akdemir, yüzde ortaya çıkan ağrıların bir kısmının ani yüz ağrısı olarak bilinen ve bir beyin, sinir hastalığı olan trigeminal nevraljiden kaynaklanabileceğini bildirdi.

‘Yüzdeki ağrılar diş ağrısı sanılabiliyor’

Akdemir, yaptığı yazılı açıklamada, yüzde yaşanan ağrıların pek çok nedeni olabileceğini, şikayetlerin çoğu zaman diş ağrısıyla da karıştırılabildiğini belirtti.

‘Yüzün ağrıyan tarafıyla yemek yememeye, gülmemeye ve bir şey ısırmamaya özen gösterin’

Akdemir, “Yüzde ortaya çıkan ağrıların bir kısmı beyin sinir hastalığı olan trigeminal nevraljiden kaynaklanabilir. Bu sinirde ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanan ağrılar da yüzde, alında, çenede ve şakakta hissedilebilir” değerlendirmesinde bulunarak, şu bilgileri verdi:

“Yüzdeki ağrıların genellikle üst ve alt çeneden kaynaklandığı sanılmaktadır. Bundan dolayı bazen hastalar diş doktorlarının itirazlarına rağmen ağrılarını sonlandırmak için sağlam dişlerini bile çektirebilmektedir. Hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Tümör, diş eti ve eklem hastalıkları, alt çenenin yüzdeki oynak yerinde görülen rahatsızlıklarla bazen de yüz damarındaki hastalıklar ağrıya neden olabiliyor. Hastalığın belirtisi olan ağrılar, yemek yerken, konuşurken, tıraş olurken, gülerken, elma, armut gibi meyvelerden büyük bir ısırık alırken ya da yüzdeki bir bölüme dokunurken ortaya çıkabilmektedir. Ağrıların yaşanma sıklığı yıllar içinde artarak ilerlemektedir. Hastalar yaşadıkları ağrıyı azaltmak için mümkün olduğunca yüzün ağrıyan tarafıyla yemek yememeye, gülmemeye ve bir şey ısırmamaya özen gösterir. Her yüz ağrısını trigeminal nevralji olarak düşünüp, nedeni bilinmiyor diye kabul etmemek gerekir. Ağrının altında yatan bir sorun varsa, bunun mutlaka bir uzman doktor tarafından araştırılması önem taşımaktadır.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*