Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Zeytin ağaçlarında tehlikeli hastalık

Zeytin ağaçlarında tehlikeli hastalık

Edremit Ziraat Odası Genel Sekreteri Ali Yılmaz Diker, yağışlı havalar nedeniyle, bu yıl zeytin ağaçlarında halkalı leke ve mantar hastalıklarının görülebileceğini belirterek zeytin üreticilerinin bu hastalıklara karşı ilaçlama yapmaları konusunda uyarıda bulundu.

Oda Sekreteri Diker “Yağışlı hava nedeniyle zeytin ağaçlarında görülebilecek hastalıklara karşı ilaçlama yapılması konusunda çiftçimizi uyarıyoruz. Yağışlı havaların ardından rutubetli bir ortam oluşacağı için zeytin ağaçlarında halkalı leke ve mantar hastalıkları görülebileceği için çiftçimiz gerekli önlemleri almalı. Bu hastalık ağaca bulaştıktan sonra tedavisinin zor olduğu bir gerçek. Üreticilerimizin mutlaka erken zamanda koruyucu olarak ilaçlamaya başlaması gerekli” dedi.

Diker, son yollarda iklim değişiklikleri ve bölgede yapılan baraj ve göletlerin hakim hava rüzgarlarını da arkasına alarak halkalı leke hastalığının bölgemizde yaygınlaştığını ve özellikle yağışlardan etkilenen taban arazilerde ve taban suyunun olduğu yerlerde üreticinin kaybının olduğunu söyledi.

Rekolte düşüklüğünün bir sebebinin de bu tip hastalıklar olabileceğine değinen Diker “Hasatla birlikte bu günlerde artan yağışlı havanın etkisiyle zeytin ağaçlarında halkalı leke ve mantar hastalığı görülmesi ihtimali yüksek. Halkalı leke hastalığı yaprak ve dolayısıyla ürün dökülmesi ve ürün azlığına neden olarak gelecek yılda ağacağın ürün vermemesine yol açmaktadır. Bu sebeple üreticilerimizin gelecek yıl içinde mağdur olmaması için halkalı leke ve mantar hastalıklarına karşı göztaşı gibi bakır içeren preparatlarla mücadele yapması gerekmektedir. Hatta bu uygulama zeytin hasadını bitirdiği gibi girerse zeytin ağacını korumaya almış olur” dedi.
İHA

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*